Ahşap Nedir ?

Posted by admin 25/01/2019 0 Comment(s)

AHŞAP NEDİR VE NEDEN TERCİH EDİLİR?


Ahşap, canlı bir organizma olan ağaçtan elde edilen lifli, heterojen ve anizotrop bir dokuya sahip organik esaslı bir yapı malzemesidir. Ahşap, en eski yapı malzemelerinden birisidir. İnsanoğlu ahşabı eski çağlardan beri barınma ve korunma amaçlı olarak kullanmaktadır. Günümüzde ormanların çeşitli nedenlerle azalması, yerine yenisinin yetiştirilememesi veya geç yetişmesi ahşabın değerini arttırmıştır. Ahşap; çatı elemanları, doğrama ve kaplama malzemesi, kalıp ve iskelelerde taşıyıcı ve dekoratif malzeme olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bugün ahşabın atıkları olan yonga, talaş ve tozlarından da üretilen sunta, MDF, kontrplak gibi yapay yapı malzemeleri vardır. Ahşabın kesilerek standart boyutlara getirilmiş haline ise kereste denir.

Ahşap Neden Tercih Edilmelidir?

* Ahşap yüksek taşıma gücüne sahiptir. 1kg ahşap, 1kg betondan veya çelikten daha fazla yük taşır.

* Ahşap malzemeler depreme ve farklı iklim koşullarına dayanabilir. Ahşap, kimyasal sıvılar ile işlenerek böcek tahribatı ve çürümesi tamamen önlenebilen bir malzemedir.

* Odunsu dokusu, diğer bitki dokularına göre en dayanıklı olanıdır.

* Ahşap kolay yandığı düşünülen bir malzemedir. Kesit büyüdükçe ahşabın yanma süresi uzar. Yangına karşı ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliği sayesinde 600-800 derecede dayanımını kaybeden beton ve çelikten daha dirençlidir.

* Ahşap, yenilenebilen bir yapı malzemesidir. Yenilenebilir nitelikte olması, üstün ısı yalıtımı ve az enerji ihtiyacı duyması gibi özellikleri ile çok tercih edilen bir yapı malzemesidir.

* Montajı insan gücü ile yapılabilir. Diğer malzemelere göre hava koşullarından etkilenmez. Aşırı sıcaklar, soğuk, kar ve yağmur gibi olaylar ahşap haricinde tüm yapı uygulamalarına etki eder.

* Diğer yapı malzemelerinde daha sonradan ortaya çıkabilecek eksik demir konulması, kaynak hatası ve kalıbın erken alınması gibi hayati önem taşıyan kötü sonuçları taşıma riski neredeyse sıfıra yakındır. Böylelikle de deprem riski daima sıfıra yakındır.

* Ayrıca ahşap yapılar söküldüğünde daha az kayıp ile yeniden kurulabilir. Ahşabın onarım ve plan değişikliği kolaydır. Kullanıcıya "bireysel müdahale" imkanı tanır.

* Ahşap, çevre ile kimyasal bir dengededir. Çevreden etkilenmez ve çevreyi de etkilemez. Çevre ile uyumlu olması nedeniyle yüzyıllar boyu varlığını sürdürebilir.Bu duruma en güzel örnek ise 600 ve 700 yaşlarındaki ahşap camilerimizdir.

* Enerji dostudur. Ahşap bir evi ısıtmak için çok daha az enerji harcanır. 10 cm'lik bir ahşap, 160 cm'lik bir betonun izolasyon değerlerine sahiptir.

* Ahşap, dünyadaki geri dönüşümlü tek yapı malzemesidir. Ahşabın ham maddesi kullanıldıkça çoğalır.

* Eğer bir şehir ahşap desteği ile doğru yapılanırsa deprem riskinden 20 yıl içinde tamamen kurtulabilir.
Ahşap Kutu İmalatı
Doğal olan her şey hayat da güzeldir ahşabın dogallıgı ürün kutularının üzerinede yansır tercihiniz eğer ahşap kutu ise  ürün daha prestijli ve daha etkileyicidir
Bizim yaptığımız ahşap kutular mdf den imal edilmektedir kalınlıkları,dokuları,renkleri ile çok cazip ürün sergilem ve saklama için idealdir
ahşap kutuları genelde  mücevher kutusu olarak yada çok kiymet verilen nadide ürünler için tercih edilmektedir
Gıda ambalajı olarakda kullanılan ahşap kutular lokumcuların,çikolatacıların ilk tercihi olmaktadır.
promosyon sektörüne de ahşap ürün kutuları üretmekteyiz,ürün gruplarımızın içinde en fazla tercih edilen bu kutular promosyon sektöründe  flash bellek kutusu,kalem kutusu,yada çok değerli porselen bir kahve fincan takımı yada vazo için tercih edilmektedir.
ahşap ın güzelliği ve doğallıgı ürünlerinize yansısın 
sizler için özel tasarımlar yaparak,renk,boyut,yada çarpıçı tasarımlarla hizmetinizdeyiz

Online ahşap magnet çeşitleri www.ahsapresimlimagnet.com

Leave a Comment